MATERIAŁ DYDAKTYCZNY Wiosenne nowalijki (7)

Grasz w zielone?

Pogoda za oknem zainspirowała mnie do utworzenia materiału na temat koloru, który sprawia, że wokoło jest pięknie, czyli zielonego! Wszystko zaczęło się od piosenki o tymże kolorze, na podstawie której powstał pozostałe pomoce, a przede wszystkim bohater dzisiejszego wpisu, czyli gra w zielone:)

Czujecie już zielony klimat? Z piosenki o zielonym, powstała ta oto treść dydaktyczna, o której więcej za chwilę. Nauka o kolorach może być ciekawa i inspirować dziecko do samodzielnych poszukiwań, a także uczyć dostrzegania bogactwa kolorów, którymi się otacza. Poniższy materiał poza nauką i utrwaleniem zielonej barwy, ma zachęcać do obserwacji tego, co otacza dziecko, a także uczyć elementarnego opisu przedmiotu, zaczynając od jednej cechy, czyli KOLORU.

Gra prosta w swojej strukturze, która jest oparta o generalizację koloru zielonego.

Gra w zielone dzięki swojej konstrukcji:

  • daje możliwości stopniowania trudności,
  • rozbudowuje słownictwo bierne i czynne,
  • uczy dostrzegania podobieństw i różnic,
  • rozwija umiejętność kategoryzacji,
  • do przygotowania w domu,
  • stanowi świetną zabawę w oparciu o jeden kolor.

Komponenty gry w zielone

Pięć kategorii ilustracji: żaba, trawa, liście, drzewo, buty.

Każda kategoria zawiera pięć różnych ilustracji. Ilustracje są reprezentowane przez symbole PCS. 

W każdym zestawie znajduje się jeden element nie pasujący do pozostałych (jest w innym kolorze). Gra przewidziana jest dla maksymalnie 4 graczy.

Tablica kontekstowa z symbolami PCS, umożliwiająca uczestnictwo dzieciom ze SPE porozumiewającymi się niewerbalnie.

Możliwości gry w zielone

Wersja 1

Gramy przy użyciu jednego zestawu, w tym przypadku ilustracji „ŻABA”. Rozkładamy wszystkie ilustracje obrazkiem do góry (wersja utrudniona do dołu). Każde dziecko musi odnaleźć zieloną żabę i umieścić ją na swojej planszy. Zostaje jeden niepasujący element, a następnie wskazujemy na jego różnicę w stosunku do pozostałych: żaba nie jest zielona:)

Wersja 2

Gramy rozkładając dwie kategorie ilustracji( ŻABA I LIŚCIE) rozkładamy 10 ilustracji. Spośród nich dziecko musi odnaleźć zieloną żabę oraz zielone liście, a następnie ułożyć na swojej zielonej planszy. 

Kiedy na stole pozostaną dwa niepasujące elementy wskazujemy na ich różnicę i odkładamy na bok.

Wersja 3

Gramy rozkładając trzy kategorie ilustracji (np. ŻABA, LIŚCIE, BUTY). Na stole mamy 15 ilustracji.  Dziecko musi odnaleźć zieloną żabę i umieścić ją na planszy. Następnie pokazujemy kolejny symbol pcs, którego ilustracji poszukuje dziecko. Czynność powtarzamy do momentu, aż na stole pozostaną tylko zdjęcia wykluczone ze zbiorów ze względu na kolor.

Dla dzieci o wyższych możliwościach możemy wykorzystać nawet wszystkie kategorie. 

Jak grać w zielone?

Inne możliwości gry w zielone

Szukamy zielonego przedmiotu w naszym otoczeniu. Propozycją jest plansza z rzeczami, które mogą być zielone w otoczeniu dziecka. 

Plansza do układania znalezionych elementów oraz plansza do budowania zdań w oparciu o ilustracje używane podczas gry(to element nieobowiązkowy). 

Nie może zabraknąć również elementów dostarczających wrażeń sensorycznych. Taką tablicę można wykonać wspólnie z dzieckiem, z materiałów znalezionych w domu:)

Jeżeli jesteś zainteresowany gotowym materiałem udostępnij mój post na fb i daj mi znać w komentarzu pod postem:)

Zapraszam do dzielenia się opiniami na temat wykorzystanych materiałów w komentarzach pod postem oraz śledzenia najnowszych wpisów na fb i instagram. Jeżeli masz jakieś propozycje lub pomysły, śmiało napisz mi o nich, a postaram się je wykorzystać w kolejnych materiałach

Poznajemy dni tygodnia

TYDZIEŃ Rozwijanie znajomości dni tygodnia to niełatwa umiejętność. Najlepiej rozwijać ją w odniesieniu do rymowanego tekstu lub piosenki. W tym materiale przedstawię ilustracje graficzne zaprojektowane

Read More »

Poznajemy Kalendarz

Rozwijanie orientacji w czasie i przestrzeni to bardzo ważna umiejętność, jednakże często bardzo trudna do opanowania przez dzieci ze złożonymi trudnościami rozwojowymi. Wynika to z

Read More »

Jak świerk choinką się stał

Jak to się stało, że świerk zamienił się w czarodziejskie drzewko, które nazywamy choinką? Czy każde drzewko może zostać choinką? Na te i inne pytania

Read More »

Aktywności z jesiennych liści

Jesień to magiczny okres, który obfituje w bogactwo naturalnych skarbów. To doskonały czas, aby czerpać z tych darów natury i wykorzystać je do twórczych zajęć

Read More »

„Kochane ZOO”

„Kochane ZOO” to kolejna moja propozycja książki do czytania typu handmade. Czytanie jest istotnym elementem rozwoju umiejętności poznawczych dziecka. Wpływa nie tylko na rozwój wyobraźni

Read More »

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *