Materiał dydaktyczny „Wiosna” pozwala na przeprowadzenie całego tygodnia zajęć tematycznych pozwalających poznać oznaki wiosny, wiosenne kwiaty, ptaki, które powracają wiosną, wiosenną pogodę oraz prace w ogrodzie. W materiale zawarte są bogate materiały dydaktyczne pozwalające na poprowadzenie zajęć dla dzieci z różnymi trudnościami poznawczymi oraz komunikacyjnymi. Dodatkowo materiał został wzbogacony znakami graficznymi programu Boardmaker, dzięki czemu można rozwijać słownik komunikacyjny ucznia korzystającego z AAC. W ciągu tygodnia rozwijamy umiejętności matematyczne, czytelnicze, komunikacyjne, grafomotoryczne oraz poznawcze.
Materiał zawiera:
- 16 prezentacji ppsx
- 2 pliki mp4 „Marcowe Kaprysy” oraz „Oznaki wiosny”
- 31 plików pdf, które zawierają grafomotoryczne karty pracy, materiały do ćwiczeń, tablice tematyczne, plansze edukacyjne, książki do czytania
- gry dydaktyczne
Materiał można odtwarzać wielokrotnie, drukować i wykorzystywać podczas zajęć terapeutycznych oraz ćwiczeniowych.
1. Oznaki wiosny
1. "Wiosna" prezentacja oznak wiosny
Prezentacja dotycząca najważniejszych oznak wiosny to aż 19 stron czytelnych ilustracji, z opisem słowno-graficznym. Materiał można wydrukować w postaci prezentacji lub tablice tematyczne z dołączonymi zdaniami i uzupełniać bieżące ilustracje podpisami.
2. "Wiosenna pobudka" prezentacja wiersza
Kolejny materiał to ilustracja wiersza „Wiosenna pobudka” w postaci interaktywnej prezentacji oraz materiału pdf do czytania uczestniczącego w różnych zakresach umiejętności czytania.
3. Wiosenna gra w dobble
Propozycja interaktywnej gry ćwiczącej nie tylko spostrzegawczość, ale również utrwalającej pojęcie „taki sam”.
Materiał dostępny w postaci prezentacji lub pdf do druku.
4. Wiosenne historyjki
Materiał zawiera cztery czteroelementowe opowiadania z opisem w postaci słowno-obrazkowej pcs.
Ustalamy następstwo wydarzeń w zakresie:
- Sianie nasion
- Sadzenie kwiatów
- Rozwój ptaków
- Przylot bocianów
4. "Oznaki wiosny" karty pracy
Ilustracja za pomocą znaków graficznych programu Boardmaker. Do wykonania mamy trzy zadania:
a) musimy znaleźć cztery różnice w dwóch zestawionych ilustracjach;
b) układamy puzzle z czterech elementów (możemy również wydrukować kilka razy pierwszą stronę i pociąć ją na więcej części, w zależności od potrzeb)
c) wycinamy elementy z jednej strony i umieszczamy je na karcie z „trawą” według wzoru ilustracji.
2. Wiosenne kwiaty
1. "Wiosenne kwiaty" prezentacja
Prezentacja przedstawia główne wiosenne kwiaty: pierwiosnek, przebiśnieg, żonkil, krokus i tulipan. Każda strona Zawiera krótkie zdanie określające charakterystyczną cechę danej rośliny. Poznajemy zatem wygląd, nazwę, wzór graficzny wyrazu (pcs) oraz odmianę lp/lm każdego kwiatu. Dodatkowo materiał do wydruku w postaci pdf oraz tablice tematyczne z dołączonymi etykietami i symbolami umożliwiającymi stworzenie zdań „to jest… to są…”
2. "Rozwój rośliny" prezentacja
Jak już jesteśmy przy kwiatach, to nie można pominąć ich budowy. W tym celu powstał materiał dzięki któremu: utrwalamy główne części rośliny: kwiat, łodyga, liść, korzeń, próbujemy rysować własny kwiat, poznajemy etapy wzrostu rośliny od momentu zasiana nasionka i przede wszystkim podejmujemy próbę stworzenia własnej hodowli fasoli, według wzoru.
3. "Wiosenne liczenie" prezentacja
Materiał to aż 28 stron ćwiczeń matematycznych i percepcji wzrokowej z udziałem wiosennych kwiatów. Przeliczamy elementy, porównujemy długość i wielkość. Odszukujemy kwiat nie pasujący do pozostałych oraz szukamy dwóch takich samych elementów. Materiał do wydruku i samodzielnego uzupełnienia oraz w formie interaktywnej prezentacji ppsx.
4. Karty pracy "Rozwój rośliny"
Materiał stanowi uzupełnienie prezentacji o rozwoju rośliny. Każda karta umożliwia rysowanie, pisanie po śladzie oraz tworzenie wyrazu z wycinanki według zapisanego wzoru.
5. Matematyczny kwiatek
Karty pracy służące utrwalaniu znajomości cyfr oraz ich odpowiedników w postaci płatków. Na środku kwiatka układamy środek z określoną cyfrę, a zadaniem dziecka jest ułożenie takiej ilości płatków wokół środka, które będą odpowiadały cyfrze środka.
6. Kraty pracy "wiosenne kwiaty"
Grafomotoryczne karty pracy, które pomogą utrwalić nazwy i wygląd wiosennych kwiatów.
3. Wiosna w ogródku
1. Prace w ogrodzie
Prezentacja, która dzięki czytelnym ilustracjom oraz prostym zdaniom pozwala zrozumieć najważniejsze czynności wykonywane w ogrodzie.
Materiał dostępny również w pdf do wydruku i samodzielnego tworzenia zdań.
2. W ogrodzie
Prezentacja, w której na podstawie analizy ilustracji przedstawionej czynności, dziecko wskazuje jeden z trzech przedmiotów potrzebnych do wykonania zilustrowanej czynności.
3. Narzędzia ogrodnika
To prezentacja, w której zadaniem dziecka jest rozpoznać jaki przedmiot ogrodniczy zasłania rękawica i wskazać go wśród trzech reprezentacji symbolicznych. Po dokonaniu wyboru przedmiotu, odczytuje proste powstałe zdanie.
4. Czytam wyrazy
To prezentacja, dzięki której dziecko uczy się dokonywać syntezy literowej i odczytywać wyrazy narzędzi ogrodniczych.
5. Karty pracy
Jest to grafomotoryczny materiał uzupełniający pojęcia związane z ogrodem i utrwalający nazwy najważniejszych narzędzi ogrodniczych.
4. Karty pracy "Ptaki w gnieździe"
1. "Ptaki witają wiosnę" prezentacja
Nie może zabraknąć wiosennych ptaków, z których najważniejszym będzie oczywiście bocian. Prezentacja pozwala poznać bociana, skowronka, jaskółkę oraz żurawia. Odczytujemy proste zdania, poznajemy nazwy oraz symbole pcs. Materiał w formie prezentacji oraz tablic tematycznych do samodzielnego uzupełnienia
2. "Bocian i żaby" ćwiczenia
Bonusowym materiałem jest ilustracja wiersza do ćwiczenia określenia w przestrzeni „za”. Prezentacja umożliwiająca wspólne czytanie oraz materiał ćwiczeniowy pozwalający na wykonanie zadań według polecenia: „żaba jest za…”
3. Karty pracy "Ptaki w gnieździe"
W tym materiale ćwiczymy orientację w przestrzeni oraz rozumienie czytanego tekstu. Zadaniem dziecka jest odczytanie wybranego zdania i umieszczenie takiej ilości ptaków w miejscu określonym w daniu.
4. Grafomotoryczne karty pracy
Uzupełnieniem prezentacji są karty pracy, a w nich: kolorowanie według wzoru, pisanie po śladzie oraz dopasowanie odpowiedniej nazwy w formie pisanej do wzoru luter drukowanych.
5. Wiosenna pogoda
1. Wiosenna pogoda
Prezentacja ilustrująca główne zjawiska pogodowe występujące w przyrodzie. Przedstawione zostały w rzeczywistych ilustracjach, które opisują proste zdania. Dodatkowo umieszczono symbole PCS określające czasowniki związane w wybranymi zjawiskami pogodowymi.
Materiał dostępny w formacie prezentacji oraz pdf do druku.
2. Opowiadanie "Marcowe kaprysy"
Ilustracja multimedialna znanego chyba wszystkim wiersza tym razem w innej odsłonie. Materiał został przygotowany z podkładem muzycznym sprawi, że czytanie wiersza stanie się przyjemnością, a poszczególne jego frazy zostaną szybko zapamiętane przez podopiecznych.
Materiał dostępny w postaci filmiku oraz pdf do druku.
W materiale do czytania utrwalamy znajomość wiersza i ćwiczymy czytanie ze zrozumieniem na przygotowanym tekście. W zależności od możliwości podopiecznych nauczyciel odczytuje tekst, a uczeń uzupełnia brakujące luki, lub tez samodzielnie próbuje odczytać przygotowany tekst.
3. Matematyczna pogoda
Zestaw prostych ćwiczeń matematycznych utrwalających umiejętności w zakresie:
- przeliczania
- wykluczania ze zbioru
- porównywania wielkości
Materiał dostępny w formie prezentacji multimedialnej oraz pdf do druku i ćwiczeń.
4. Materiały ćwiczeniowe
- Dorysuj brakującą część: To kolejne ćwiczenie rozwijające ważną umiejętność koordynację wzrokowo-ruchową oraz planowanie motoryczne. Zadaniem dziecka jest dorysowanie i pokolorowanie brakującej części ilustracji.
- Bystre oko: zestaw dwóch ilustracji, które różnią się jednym elementem, który w zależności od możliwości jest łatwiejszy, lub trudniejszy do dostrzeżenia i określenia. Celem tego materiału jest analiza ilustracji, dostrzeganie różnic i nazywanie ich.
5. Gra "Co marzec włożył do gara?"
Prosta gra ćwicząca pamięć wzrokową oraz analizę, a przy tym rozwijająca koncentrację uwagi.
Materiał powielamy w ilości osób biorących udział w zajęciach. Każdy żeton pogodowy podklejamy z tyłu drugim żetonem ze znakiem zapytania. Wykonane żetony dobrze jest podkleić na rzep, dzięki czemu cała plansza będzie bardziej stabilna. Plansze zalecam zalaminować.
Następnie wybieramy jedną osobę, która w ukryciu przed innymi umieszcza jeden żeton pogodowy w garze, a następnie odsłania swoją plansze dla pozostałych uczestników gry.
Gracze mają za zadanie analizując żetony osoby rozgrywającej określić, który żeton z pogodą został umieszczony w garze (czego brakuje?) Osoba, która jako pierwsza odgadanie pogodę w garze, sama umieszcza żeton na swojej planszy. Grę można kontynuować do momentu aż każdy z graczy prawidłowo rozpozna ukryty żeton.
Wersja trudniejsza:
Umieszczamy w garze dwa żetony, pozostali gracze mają za zadanie określić dwa zjawiska pogodowe.
6. Marcowe koło pogodowe
Marcowe koło pogodowe może służyć dziecku jako plansza do samodzielnego ustalania bieżącej pogody a tym samym skłaniać do obserwacji zmian zachodzących w pogodzie. Dostępny jest materiał do samodzielnego narysowania lub wydrukowania.
BONUS. Piosenka "Oznaki wiosny"
Dodatek stanowi piosenka utrwalająca poznawane oznaki wiosny, którą można wykorzystać do śpiewania i wspólnej zabawy.